Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

Kurtarma Malzemeleri

Anasayfa » Kurtarma Malzemeleri
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kurtarma Malzemeleri

YÜZME KAZALARINDA YARDIMCI KURTARMA MALZEMELERİNİN KULLANILMASI

1.   KURTARMA SİMİDİ : (Can simidi)

Can simidi bir kurtarma ipine (yaklaşık 20-30 metre) tespit edilmiştir. Kurtarıcı 15-18 metre ipi, bir metrelik halkalar halinde elinde toplar. Diğer kısımlar küçük halkalar halinde toplanır.

Fırlatma olayında simidi tutan kol geriye doğru çekilir ve kuvvetli bir savunma ile öne doğru getirilir. Savurma işlemi omuz hizasına kadar devam eder. Burada simit ve ip bırakılır.

Kurtarma simidi kazazedenin biraz ilerisine fırlatılır ve çekme suretiyle kazazedeye ulaşması sağlanır. İpin diğer ucunu, kurtarıcı ayağını basarak sabit kılar. Bu esnada rüzgar ve akıntıya dikkat edilmelidir.

2.   KURTARMA TOPU :

Sentetik maddeden yapılmış bir toptur. Etrafına ağ donatılmıştır. Ağ emniyetli tutma olanağı sağlamaktadır. Topun çapı yaklaşık 30 cm’dir.

Kullanılışı ; Top bir taşıma ipine (25-30 metrelik) tutturulmuştur. Kurtarıcı 15-20 metrelik ipi 1 metrelik halkalar halinde, diğer ucu topa yakın olan 2-3 metrelik ipi ise (40-50 cm’lik halkalar) küçük halkalar halinde elinde toplar.

Top kullandığı ele yakın, küçük halkalar kullanılan el içinde, diğer büyük halkalar kullanılmayan el tarafından tutulur. Öndeki ayak da yerdeki serbest ipe basar.

Topu tutan kol gergin olarak geriye çekilir. Kuvvetli bir savurma ile omuz hizasından top bırakılır. Diğer el de geri kalan ipi fırlatır. Top kazazedenin biraz ilerisine fırlatılır. Çekmek suretiyle kazazedeye ulaşması sağlanır.

3.   KURTARMA SOPASI :

 Sopanın boyu 3-5 metre, 60 cm çapında bir çember sopanın ucuna tutturulmuştur.

4.   EMNİYET KEMERİ 

5.   KURTARMA TAHTASI

6.   YARDIMCI KURTARMA MALZEMELERİ