Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

Yorgun Yüzücüye Yrd.

Anasayfa » Yorgun Yüzücüye Yrd.
share on facebook  tweet  share on google  print  

Yorgun Yüzücüye Yrd.

YORGUN YÜZÜCÜYE YARDIM

Taşımak ; Böyle bir durumda yüzücü korkmuş ve heyecanlı olabilir. Yorgun yüzücü karaya ulaşmada kendisini kurtarmaya çalışan arkadaşına gerek ayak, gerekse uygun pozisyonu koruyarak  yardım edebilir.

1. Bir kurtarıcı ile yorgun yüzücüye yardım :

* Kurtarıcı kurbağalama stili ile yüzer, kazazede arkadan elleriyle, kurtarıcının omuzlarından tutar. Kollar gergin olmalıdır. Kurtarıcıya yük bindirilmemelidir. Panik  durumundaki kazazede, kurtarıcının boynuna sarılabilir.

* Kazazede, kurtarıcının önden omuzlarından tutar, ayaklarını aşırarak beline yük yapmayacak şekilde koyar. Kurtarıcı kurbağalama stilinde yüzer, kazazede yüzmeye engel olmaz ve omuzlara fazla yük bindirmez. Panik durumunda önden boyuna sarılma olabilir.

2. İki kurtarıcı ile yapılan yardımlar :

* İki kurtarıcı kurbağalama stilinde arka arkaya yüzerler. Kazazede, iki kurtarıcının arasındadır. Kolları gergin olarak öndeki yüzücünün omuzlarına, ayaklarını da arkadaki yüzücünün omuzlarına koyar. Dikkat edilecek önemli husus, kazazedenin durumunu yüzmeye engel olmayacak şekilde ayarlamasıdır. Buna köprü tekniği diyoruz.

* İki kurtarıcı yan yana kurbağalama stilinde yüzmektedir. Yorgun yüzücü aralarındadır. Elleri ile omuzlardan tutar, kollar gergindir. Burada dikkat edilecek husus, kurtarıcıların aynı tempoda yüzmeleridir.

KURTARMA TUTUŞLARI

Boğulmakta olan kişi psikolojik olarak, büyük bir çöküntü içindedir. Yapacağı hareketler şuursuzdur. Bu eğitimle, herhangi bir sarılma tehlikesinden nasıl kurtulunacağını, sarılma hareketlerinin nasıl önlenebileceğini, saldırılara karşı reaksiyonumuzun ne olması gerektiği gösterilecektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kurtarıcı en son çare olarak suya girmeli, öncelikle yardımcı aletler kullanılmalıdır.

Su içerisindeki yaklaşmalar arkadan olmalı, kişi sakinleştirici, güven verici sözlerle telkin edilmelidir.

Her sarılma, kurtarıcının hayatını tehlikeye atar.

Kazazedenin anormal saldırması halinde, kurtarıcının hemen su içerisine dalması gereklidir. Şayet dalamazsa, karşı bir hareketle onu su içerisine bastırmalıdır. (Boğulan kişinin nefes almada çektiği güçlük, onun hareketinin devamlılığına engel olur.)  

Her kurtarma hareketinin sonunda FLAIG  bağlama tutuşu ile sonuçlanır.

Yapılan eğitimler başlangıçta su dışında, karşılıklı sertleşmeden, yumuşak olarak yapılmalıdır.