Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

Karaya Çıkartma Tek.

Anasayfa » Karaya Çıkartma Tek.
share on facebook  tweet  share on google  print  

Karaya Çıkartma Tek.

KARAYA ÇIKARMA TEKNİKLERİ

Sığ ve Düz Kıyıda Rantex Tutuşu ; Sığ kıyıda, kumlu deniz veya ırmak kıyısında kurtarıcı kazazedeyi rantex tutuşu ile (kazazede baygındır, kurtarıcı sağ elini, kazazedenin sağ koltuk altından geçirir, kolu dirsek altından tutar, diğer elini yine kazazedenin sol koltuk altından geçirir, sağ bileğinden tutar.) karaya sürükleyerek çıkarır.

En zayıf kurtarıcı bile bu tekniği rahatlıkla uygulayabilir.

Merdivenli, Dik Duvarlı Kıyılar İçin Omuzda Taşıma ; Merdivenli havuzlarda, limanda, herhangi bir kanalda çıkarma zorunluluğunda kullanılabilir. Kurtarıcı herhangi bir kurtarma tutuşu ile kazazede merdivene getirilir. Sırtı merdivene gelecek şekilde çevrilir. Her iki elle kazazede koltuk altından kavranarak, merdivene basılır. Kendini aşağıya bırakırken, baş hafifçe yana çevrilir. Kazazede omuza konulur. Merdivenden kontrollü çıkılır. Çıkışta kazazede, merdiven yüzeyinde,kalça üzerine oturtulur. Tek elle merdiven tutulur, diğer elle de kazazedenin ensesinden tutularak, yere bırakılır. Emniyetli bir yere taşınılır.   

Sığ ve Düz Olmayan Kıyıda Omuza Alma, Omuzda Taşıma (İtfaiyeci Taşıması) ;

Kurtarıcı, sığ suda kazazedeyi omzuna alır.(Ense, karın üzerine getirilir, bir elle bacak, bir elle bilek kavranır) Düz bir yere gelindiğinde,dizler hafifçe bükülür,bacaktan tutan el, bacağı serbest bırakır, sırttan tutulur, yavaşça yüz çevrilir.

Kurtarıcı kazazedenin tamamen arkasına geçer,bir ayağının diziyle sırta destek yaparak, kazazedeyi istenilen zemine yatırır.

DERİN SULARDAN BOTA ALMA VE HAVUZDAN DIŞARI ÇIKARMA TEKNİĞİ

Yüzme Havuzlarından, Yangın Söndürme Havuzlarından, Kanallardan Çıkarma ve Bota Alma Tekniği ;

* İki Kurtarıcı İle : İki kurtarıcı bulunduğu zaman birinci kurtarıcı kazazedeyi emin bir yere getirir. Kazazedenin kolunu, ikinci kurtarıcıya uzatır. Kazazedenin sırtı, onu kurtaracak olan kurtarıcıya dönüktür.

Kurtarıcı da suda kazazedenin sırtına, kendi sırtını vererek su içinde kaygan bir yüzey meydana getirir. Tutuş rantex tutuşu ya da herhangi bir tutuş olabilir.

Kazanılan hızla kazazede kolayca yukarı kaldırılabilir.

* Tek kurtarıcı İle : Tek bir kurtarıcı varsa, herhangi bir tutuşla kazazedeyi havuz kenarına getirir. Kurtarıcı, kazazedenin sol elini, havuz kenarına koyar. Kendi sol elini de kazazedenin sol elinin üzerine koyar, iki eliyle birlikte kendisini emin bir yere çeker.

Kazazedenin iki elinden tutarak, sırtı kurtarıcıya dönük olduğu halde, havuz kıyısına çeker ve emniyetli bir yere herhangi bir yöntemle taşır.  

DERİN SUDA BOTA ALMA ÇIKARMA YÖNTEMİ

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birisiyle, aynı teknikler kullanılarak kazazede bota alınır.