Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

Karanlıktan sonra

Anasayfa » Karanlıktan sonra
share on facebook  tweet  share on google  print  

Karanlıktan sonra

Karanlıktan Sonra …

Erika Hoffman, PADI International Ltd.

Sizi bilmem ama ben çocukken karanlığı hiç sevmezdim. Dolayısı ile ilk gece dalışı yapma fırsatı ile karşılaşınca, bir tek geceleri ortaya çıkan öcülerin içine kendimi atmak konusunda dayanılmaz bir heyecan ve istek duymadım! Ne kadar da yanılmışım. Şu anda ise gece dalışı en favori tecrübelerimden birisi haline dönüştü. Öğrencilerimin de benimle aynı aşamalardan geçerek tam bir metamorfoz uğramalarını görmek ise çok eğlendirici ...

Karanlık hafiften çökmeye başlayınca, dalgıçlar sahilde toplanıyor ve eğitmen brifingine başlıyor. Eğtimenin söylediklerine konstantre olmaya çalışsalar da, vucütlarının küçük bir kısmı çoktan

suyun altında kalmış, bir yerlere çarpmamaya çalışıyorlar. Heyecanları giderek artıyor ve bu yabancı ortama birazdan girecek olmanın korkusunu yaşıyorlar. Bu dalış noktasına birkaç saat önce dalmış olma gerçeği akıllarından uçmuş gitmiş bile …

Tüm ekipman suyun altında kalmaya başlar başlamaz, telaşlı fısıldaşmalar havayı dolduruyor. Buddy –check'ler yapılıyor, fenerler kontrol ediliyor. Ve bir daha kontrol ediliyor. Sessizce suyun kenarına doğru yol alıyorlar. Kalp atışları neredeyse dışarıdan duyulacak. Ay doğmaya başlayıp, suyun üzerinde yakamoza dönüşünce, grup alçalmaya başlıyor. Ve öğrencilerin ilk gece dalışı tecrübesi de gerçekleşiyor.

Birkaç dakika geçtikten sonra herşey tekrar normale dönüyor. O korkunç karanlık ve yabancı sular ile ilgili hatıralar çoktan yerini orada yaşayan ve yiyecek birşeyler arayan bir ahtapotun hareketlerine bırakmış bile. Burası gerçekten gündüz vakti dalış yaptıkları ile aynı bölge mi? Fenerin yaydığı ışığa odaklanmış bir şekilde ilerlerken, güneş yukarıda iken hiçbir şekilde dikkatlerini çekmeyen ne kadar çok detay olduğuna şaşırıyorlar. Bir ıstakoz cesurca, işgalcilere doğru gelmeye başlıyor, ama kaale bile alınmıyor çünkü dalgıç grubu yavaşça yanından geçerek birbirlerine kur yapan iki mürekkep balığına seyretmeye başlamışlar bile. Tüm renkler parlıyor. Gündüz soluk bir rengi olan anemon, fenerin ışığı ile birlikte adeta bir “mücevhere” dönüşmüş.

Dalış esnasında, buddy çiftleri birkaç navigasyon tekniği çalışıyorlar ve tekrar yüzeye çıkmaya başlamadan hemen önce eğitmen, herkesin fenerini kapatması sağlayan işareti veriyor. Tüm fenerler kapanıyor. Ay ışığı aşağı doğru süzülürken, dalgıçlar suyun içerisinde ellerini hareket ettirmeye başlıyorlar. Fosforesansı bozulan denizin içinde bir anda milyonlarca yıldız beliriyor. Muhteşem bir görüntü!

Otuz dakikalık dalış çok çabuk bitiyor. Herkes yüzeye çıkınca ikinci kademeden sesler yükselmeye, herkes birbirine ne kadar etkileyici bir dalış olduğunu söylemeye başlıyor. Hepsi de başka kimsenin görmediği birşeyi gördüğüne emin! Duyguları yarım saat içinde, korkunç bir bilinmeyenden, şimdiye kadar yaptıkları en iyi dalışa dönüşüveriyor. Herkes yarın yapılacak olan gece dalışının ikincisini iple çekmeye başlıyor .

PADI Gece Dalgıcı Spesiyalite programı, dalgıçlara gece dalışı yapmak ile ilgili bilgileri, yetenekleri, planlamayı, organizasyonu, prosedürleri, teknikleri, problemleri, tehlikeleri ve tadını çıkarmayı anlatan bir programdır. PADI Gece Dalgıçı Videosu ve Öğrenci Kitabı ise bu bilgileri öğrenmenize birer araçtır. Her PADI kursunda olduğu gibi, önceden kendiniz çalışmanız ve daha sonra da her üç dalışta bir eğitmen eşliğinde bu kursu tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Bireysel çalışma esnasında öğrenciler, gece dalışı aktiviterinin değişik tiplerini öğrenirler, örneğin fotoğrafçılık gibi. Sadece gece ortaya çıkan aquatik yaşamı ve canlıların alışkanlıklarını öğrenirler. Özel gece dalışı ekipmanları ve bunun nasıl kullandıkları hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu üç gece dalışı eğitimi sırasında öğrenciler bir navigasyon egzersizi tamamlarlar ve sadece gece ortaya çıkan canlılar hakkında ayırt edici bilgiler edinirler.

Eğitmenin kararı ile, PADI Gece Dalgıcı programının ilk dalışı, PADI İleri Seviye Açık Deniz Dalgıcı kursunun seçmeli dalışlarından birisi olarak sayılabilir. (ya da tam tersi). Dolayısı ile PADI'nin diğer Spesiyalite kurslarına katılarak bilgilerinizi daha da genişletebilirsiniz.

Durmayın, hemen başlayın! Bir daha alsa karanlıktan korkmayacaksınız. Bu kurs hakkında daha fazla bilgi almak için, bölgenize en yakın PADI Dalış Merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

Erika Hoffman
Eğitimen, PADI International Limited


International PADI, Inc.