Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

Macera zamanı

Anasayfa » Macera zamanı
share on facebook  tweet  share on google  print  

Macera zamanı

Macera Zamanı

Eric Albinsson – Müdür, Eğitim, Kalite Yönetimi ve Üyelik

Dalışı neden öğrendiniz? Suyun altında diz çöküp eğitim hareketleri yapmak için mi, yoksa yeni bir hayatı keşfetmek ve tanımak için mi? Büyük ihtimalle ikincisidir. Tabiki, temel eğitim hareketlerini öğrenmek

çok önemli ve arada sırada bunları tekrar etmemizde fayda var. Fakat birçoğumuz dalışı, yeni yerleri ziyaret ederek, muhteşem bir doğal güzelliği ve sualtı canlılarını keşfetmek için öğrenmişizdir. Bu çevreleri güvenli bir şekilde keşfederken, navigasyon yetenekleri veya ileri seviye dalış planlama gibi bir takım artı kabiliyetlere de zaman zaman ihtiyacımız oluyor. İşte tam bu noktada, PADI size “Adventure Diver” yani “Macera Dalgıcı” programını sunuyor.

PADI Adventure Diver programı iki parçadan oluşuyor. Birincisi PADI Adventure Diver (Macera Dalgıcı), ikincisi ise PADI Advanced Open Water Diver (İleri Seviye Dalgıcı). Bunlar iki farklı aşamada bitirilebileceği gibi, PADI Advanced Open Water Kursu tek bir seferde de tamamlanabilir. Bu programlar, 17 farklı Macera Dalışı kategorisinden yapılan seçimler doğrultusunda tamamlanır. Ön şartı, 12 yaşından büyük olmak ve aynı zamanda PADI Open Water Diver lisansına (veya eşdeğerde olan başka bir federasyonun lisansına) sahip olmaktır. 12 ila 14 yaş arasındaki dalgıçlar “Junior Adventure veya Junior Advanced Open Water Diver” olarak lisans sahibi olurlar ve maksimum 21 metre derinliğe dalabilme yetkisine sahip olurlar.

Bazı (ama hepsi değil) Macera Dalışları da 10 veya 11 yaşındaki Junior Open Water dalgıçları tarafından tamamlanabilir. Bu programın amacı, Open Water kursu sırasında aldığınız eğitimlere ek olarak bilgilerinizi geliştirmek ve yeni yetenekler kazandırmaktır.

İçerisinden seçim yapacağınız bu 17 adet Macera Dalışlarının, 2 tanesi PADI Advanced Open Water Kursu için zorunludur. Bunlar Derin Dalış ve Navigasyon Dalışı'dır. Bu iki dalışın dışında 3 adet daha dalış

seçerek, kursunuzu tamamlayabilirsiniz. Yani toplam 5 adet Macera Dalışı yapmanız gerekmektedir. PADI Adventure Diver Kursu için ise, herhangi 3 tanesi yeterlidir. Bu kurs tamamen sizin istek ve arzularınıza bağlı olup son derece esnek bir programdır. Örneğin, kursu almak istediğiniz yerde, seçmek istediğiniz Macera dalışı eğitimi verilmiyorsa, başka bir yerde bunu tamamlayabilir ve yukarıda belirtilen kursların bir dalışı olarak saydırabilirsiniz. Aynı şekilde, kurslar sırasında almış olduğunuz Macera dalışları da, PADI Spesiyatlite Dalgıcı Kursu için de sayılabilir. Sonuçta programlar son derece esnek olup, birbirlerine ders kredisi olarak aktarılabilir.

İçinden seçim yapmanız gereken 17 adet Macera Dalışları şu şekildedir;

 • Yükseklik / İrtifa
 • AWARE – Balık Teşhisi
 • Tekne
 • Derin (Zorunlu)
 • Sualtında Gezdirme Aracı
 • Akıntı
 • Kuru Elbise
 • Zenginleştirilmiş Hava
 • Multiseviye ve Bilgisayar
 • Gece
 • Yüzerlikite Üstün Performans
 • Arama ve Kurtarma
 • Sualtı Doğabilimcisi
 • Sualtı Navigasyon (Zorunlu)
 • Sualtı Fotoğrafçılığı
 • Sualtı Videoculuğu
 • Batık

Kursla beraber, eğitmeniniz size "PADI Adventures in Diving" kitabını da verecektir. Bu kitap sayesinde akademik bilgilere sahip olacak ve seçmiş olduğunuz Macera dalışları ile bilgiler size tekrar edilecektir. Bu teori kısmının yanı sıra tamamlamanız gereken herhangi bir test yada imtahan yoktur, çünkü bu kurs teoriden ziyade daha çok uygulamalı bir eğitimdir. Bazen eğitmeniniz, kursa başlamadan önce sığ suda bazı temel dalış hareketlerini yapmanızı isteyebilir. Böylelikle her ikiniz de kursa başlamadan önce tekrar edilmesi gereken bazı temel dalış egzersizlerinin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca aklınızda bulunsun, eğer “Kuru Elbise” dalışını seçerseniz, veya herhangi bir dalışı kuru elbise ile yapmak durumundaysanız, o zaman eğitmeniniz size, sığ suda bir “kuru elbise oryantasyonu” anlatmak zorundadır.

Eğer henüz daha böyle bir kursu almayı planlamadıysanız, durmayın! Size en yakın PADI Dalış Merkezine veya PADI Eğitmenine başvurun! Yeni dünyalar ve aktiviteler keşfetmeniz için harika bir yolu olduğunu göreceksiniz …

Eric Albinsson –
Müdür, Eğitim, Kalite Yönetimi ve Üyelik


International PADI, Inc.