Geçersiz anket bilgisi.
Site içi arama

PADI Avrupa standartı

Anasayfa » PADI Avrupa standartı
share on facebook  tweet  share on google  print  

PADI Avrupa standartı

PADI, Yeni Avrupa Standartları için sertifika alan ilk Eğitim Organizasyonu oldu

Sportif amaçlı dalışın Avrupa Standartları, 2004 yılının başlarında çıkmış olup eğitmenlerin ve tüplü dalgıçların eğitimi ve dalış merkezlerinin operasyonu konularında en son gelişmeleri belirtmektedir.

Bu standartlar; dalış eğitimi organizasyonları, tüketici temsilcileri ve Standartasyon için Avrupa Komitesi (CEN) altında bulunan hükümet görevlilerinin ortaklaşa sürdürdüğü çalışmalar doğrultusunda beş yıllık bir süreç sonucunda çıkmıştır.

Bu Avrupa Standartları (diğer adıyla Avrupa Normları) aşağıdaki gibidir

Dalgıçlar için:
• Yüksek kalite ve güvenlik sağlamak
• Uluslararası tanınan dalgıç kalifikasyonları yaratmak ve böylelikle dalgıç kalifikasyonlarının tüm dünyada kolaylıkla tanınabilmelerini sağlamak.

Dalış profesyonelleri için:
• Dalgıçlara rehber olmak ve öğretmek için savunulabilir standartlar temin etmek
• Dalış eğitmenlerine, Avrupa’da kolaylıkla çalışabilmelerini sağlayacak, uluslararası kabul gören bir kalifikasyon temin etmek.

Dalış merkezleri ve sayfiyaleri için:
• Eğitim, malzeme kiralama ve dalış turları konuları gibi tipik aktiviteler hakkında güvenlik kılavuzları belirlemek.

PADI temsilcileri, bu standartların oluşmasında önemli rol almışlardır ki bu standartlar da PADI kurslarına çok yakındır. PADI bu sene standartlarında birkaç değişiklik yaparak, Avrupa Standartlarına yüzde yüz uyum sağlamıştır.

Bu standartların tanıtımıyla birlikte, eğitim organizasyonlarını kontrol edecek saygın ve bağımsız bir birime ihtiyaç duyuldu.

Bunun sonucunda ise, Avrupa Sualtı Federasyonu (EUF) un ve Avusturya satndartlar Enstitüsü’nün bir ortaklık girişimi olan “EUF Certification Body” (EUF Sertifika Birimi) oluşturuldu. EUF Sertifika Birimi, Avrupa Standartları EN 45001’de belirtilen şartlara uygun niteliktedir.

EUF Sertifika Birimi tarafından verilen sertifikalandırma sistemi, Eğitim Organizasyonlarının sundukları programın, sprotif dalış hizmetleri için belirlenen Avrupa Standartlarına tam bir uyum içinde olduğu kontrol edilerek, sıkı bir kontrol sürecinden geçirilerek yapılmaktadır.

31 Ekim 2004 tarihinde, PADI, EUF Sertifika Birimi tarafından, PADI Kurslarının tüm standartlara uygun olduğunu kabul eden ”Onay Sertifikası” verilmiştir.

 

Bu sertifika, PADI International Ltd firmasının Eğitimler ve Üyelikler Bölümü Başkan Yardımcısı Mark Caney ve PADI Avrupa Başkanı Jack Lavanchy tarafından, Birmingham, İngiltere'de düzenlenen Dive 2004 Show'da PADI adına verilmiştir.

PADI kalifikasyonlarının, Avrupa Standartlarına eşdeğerliği aşağıdaki gibidir:

Avrupa Standardı Seviyesi Referans Numarası PADI Eşdeğerliği
Dalgıç Seviyesi 1 - Supervised Diver EN 14153-1 PADI Scuba Diver
Dalgıç Seviyesi Level 2 - Autonomous Diver EN 14153-2 Open Water Diver
Dalgıç Seviyesi Level 3 - Dive Leader EN 14153-3 Divemaster
Eğitmen Seviyesi Level 1 EN 14413-1 Assistant Instructor
Eğitmen Seviyesi Level 2 EN 14413-2
Open Water Scuba Instructor

Avrupa bölgesinde verilmiş bu PADI sertifikalarından herhangi birisi, ileride Avrupa standartlarına uygun olduğu ibaresini de taşıyacaktır. Dolayısı ile dalgıç sadece PADI sertifikasına sahip olmayıp aynı zamanda Avrupa Standartlarına da uygun olmuş olacaktır. Örneğin, bir PADI Open Water Diver sertifika kartının üzerinde, “EN 14153-2 : Autonomous Diver” ibaresi eklenecektir.

Dive show prezentasyonundan sonra Mark Caney “ PADI, EUF Sertifika Biriminin zorlu teftiş sürecinden geçen ilk organizasyon olmuştur. Bu bizim eğitim programlarımızın, kalite yönetim süreçlerimizin ve tüm dünyadaki PADI üyelerinin profesyonelliğinin doğruluğunu vasiyet etmektedir. Dalış eğitim sistemimize bu otoriter ve bağımsız vizenin verilmesinden dolayı çok mutluyuz” dedi.

PADI Hakkında: PADI (Professional Association of Diving Instructors) (Profesyonel Dalış Eğtimenleri Birliği), dünyanın en büyük eğlence/sportif amaçlı dalış üyeliklerine sahip bir organizasyondur. Üyeleri; dalış firmaları, sayfiye aktiviteleri, akademik enstitüler, hocalık eğitmenleri, dalış eğitmenleri, dalgıçlar, şnorkelciler ve diğer su sporu hayranlarından oluşmaktadır. Profesyonel PADI Üyeleri (dalış merkezleri, sayfiyeleri, eğitim fakülteleri, eğitmenler, asistan eğitmenler ve divemaster’lar), dünyanın büyük bir çoğunluğundaki dalgıçlara eğitimler vererek, her sene yaklaşık bir milyon adet sertifika çıkartmaktadır. PADI Profesyonelleri, herkese sualtını keşfetme ve maceraya katılma imkanı sağlarken, dalış eğitimi, güvenlik ve müşteri hizmetleri alanlarında da en yüskek standartları vermeyi hedeflemiştir. PADI'nin birçok uluslararası merkezi bulunmakta, bunlardan üç tanesi (PADI Avrupa, PADI International Ltd ve PADI Nordic) Avrupa Standartları tarafından direk olarak etkilenen 30 ülkeyi kapsamaktadır.

International PADI, Inc.